Novinky
Nový rok

Začal nám nový rok a my máme nový článek na našem webu. Tak se podívejte, navíc zanedlouho bude další, další, ... :-) A bude nové zboží a ...

více
Odstartováno

A je to tady, začínáme... Snažíme se nabízet originální zboží, které se nám snad bude dařit co nejčastěji doplňovat. Předem všem děkujeme za podporu a případné nákupy. Již nyní máme...

více

Dvoudolarová bankovka

Přidáno: 05.01.2017

Máte v kapse raritní dvoudolarovou bankovku a chystáte se s ní platit v Asii?

Dolar byl a je stále brán jako „tvrdá“ měna. V některých státech jihovýchodní Asie obchodníci ochotně přijímají americké dolary jako běžné platidlo vedle místní měny. Například v Kambodži můžete dolary platit všude možně. Podobně, i když v omezeném množství, je budou přijímat ve Vietnamu či Laosu.

 

Nestává se ale tak často, aby konkrétní bankovka měla svůj vlastní příběh tak, jako jej má ta s hodnotou dva americké dolary. Na jejím líci se nachází portrét třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona a jako předloha pro rub pak posloužil obraz Deklarace nezávislosti od amerického umělce Johna Trumbulla z roku 1817.

 

A onen příběh? Předně se setkáte se dvěma extrémy – jedni obchodníci ji nebudou chtít přijmout, protože nabyli dojmu, že už dávno neplatí, což je snad nejběžnější omyl. Na druhé straně se můžete setkat s lidmi, kteří dvoudolarovky sbírají a berou je za výjimečné oběživo, které jim přinese štěstí v byznyse.

 

Obě skupiny se ale ve svém předpokladu mýlí. Ano, bankovek s hodnotou dva dolary bylo vytištěno výrazně méně, než těch s odlišnou nominální hodnotou (každý rok tvoří pouhé jedno procento z počtu vydaných amerických bankovek). Ovšem stále se jedná o zcela normální bankovku, kterou by obchodníci měli běžně přijímat. V oběhu se jich totiž pohybují stovky milionů kusů. Přesto se jedná o raritu, díky čemuž si vysloužila jistou legendárnost.

 


Zpět na seznam článků
Zavřít

K článku nebyly přidány žádné komentáře vložit nový komentář

Copyright 2015 - 2024 © wanatit.cz – Orientální zboží s příběhem